Czy można naprawić zepsutą płytę główną w komputerze

Dużo osób doświadczyło zapewne sytuacji, kiedy ich komputer z jakiegoś powodu przestał nagle działać. Powodów takiego stanu może być wiele, a jeden z częstszych to jakieś uszkodzenie płyty głównej. Jeśli ktoś pamięta, jak wygląda taka płyta, to uzna być może jej naprawa jest niemożliwa i będzie trzeba znaleźć używaną albo zakupić sprawny sprzęt. Rzeczywiście tego typu płyty wykonane są w nowoczesnych, zaawansowanych technologiach, przeważnie przy wykorzystaniu specjalnych robotów. Ścieżki połączeniowe na nich mają taką grubość, że do ich zobaczenia będzie potrzebna lupa, dlatego tradycyjną lutownicą raczej się nic nie poradzi.

Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że praktycznie wszystkie układy lutowane są bezpośrednio do powierzchni laminatu. Dla producentów jest to znaczna oszczędność kosztów, jednak w przypadku naprawy utrudnia dość mocno całą sytuację. Jak jednak widać w praktyce, wiele firm sobie bardzo dobrze radzi z wieloma przypadkami, choć będzie to od nich wymagało dużych umiejętności i dysponowania specjalistycznym sprzętem. Jak już było wspominane, typowe lutownice z uwagi na swoją małą precyzję na niewiele się tu przydadzą, będą potrzebne znacznie bardziej nowoczesne urządzenia. Różnych możliwości awarii takich płyt jest całkiem sporo. Niejednokrotnie psują się układy graficzne, i tu należy się dobrze zastanowić nad ekonomiczną opłacalnością. Sam koszt układu to nierzadko blisko tysiąc złotych, a dołożyć przecież jeszcze trzeba pracę specjalisty.

Okazać się wtedy może, że za podobne pieniądze można kupić używanego, sprawnego laptopa, a dokładając niewiele sprzęt o dużo lepszych parametrach. Ale dużo usterek będzie możliwych do naprawienia za kilkaset złotych, w większości przypadków kwota ta ustalana będzie indywidualnie. W pierwszej kolejności zależeć ona będzie od diagnozy, a tę zrobić można dopiero po rozmontowaniu urządzenia, opierając się na przykład na sprawdzaniu napięć w charakterystycznych punktach. Dlatego też przy takiej pracy przydają się bardzo schematy płyt głównych, a te znaleźć można w internecie, wpisując w oknie wyszukiwarki hasło wsad bios dell.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
(Visited 7 times, 1 visits today)
Dodaj komentarz
To powinno ci się spodobać