Dlaczego ludzie unikają szczepionek na rozmaite choroby

Chyba każdy z nas w dzieciństwie był wiele razy zaszczepiony, co umożliwiło zabezpieczenie przed wieloma groźnymi schorzeniami. Lecz w późniejszych latach życia z przyjmowaniem szczepień już jest bardzo różnie. Te obowiązkowe już się pokończyły, a do tych nieobowiązkowych czasami trudno się przekonać. Tymczasem tego typu szczepienia mają ogromne znaczenie, o czym chociażby przekonała nas ostatnia pandemia covid 19. Przez pierwszy rok, kiedy nie było szczepionek, wiele osób poważnie zachorowało, i pewna ich część niestety tej choroby nie przeżyła.

W momencie, gdy szczepienia przeciw covid stały się dostępne, praktycznie od razu sytuacja znacząco się polepszyła. Nawet jeśli ktoś zachorował, to najczęściej dolegliwości były znacznie mniejsze, gdyż ciało miało już wypracowane mechanizmy obronne. Oczywiście pewna grupa ludzi krytykowała bardzo głośno szczepionki i szerzyła jakieś dziwne teorie na ich temat. Ale naukowe badania potwierdzają jednoznacznie, takie szczepionki nie tylko nie dawały poważniejszych skutków ubocznych, lecz również skutecznie zabezpieczały przed poważniejszym przebiegiem choroby.

Znacznie mniej groźna niż covid, co nie oznacza jednak wcale że całkiem łagodna, jest grypa. Na tę sezonową chorobę każdej zimy zaczyna chorować mnóstwo ludzi na całym świecie, ale tych zachorowań mogłoby być znacznie mniej. Szczepienia grypa powszechnie dostępne są bowiem od dawna, i praktycznie każdy kto chce może z nich skorzystać. Faktem jest, że trzeba za nie zapłacić kilkadziesiąt złotych, ale taka kwota nie jest specjalnie wygórowana w porównaniu z poważnym przebiegiem choroby.

Panie poprzez szczepienia mogą się też uchronić przed podstępnym i niebezpiecznym nowotworem szyjki macicy. Ten złośliwy nowotwór wywoływany jest przez wirus brodawczaka ludzkiego, a właśnie szczepienia przeciw hpv w skuteczny sposób zabezpieczają przed nim. Tego typu chorób, których uniknąć by można było właśnie poprzez szczepienia jest całkiem sporo. Z tego też powodu warto pójść do swojego lekarza i zapytać go o szczepionki, które byłyby przydatne, a później w wolnej chwili po prostu iść na to szczepienie.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
(Visited 27 times, 1 visits today)
Dodaj komentarz
To powinno ci się spodobać