Aluminium – najważniejsze wiadomości na zagadnienie tego artykułu

Aluminium to cienki, sztywny i uniwersalny metal, jaki ma dużo zastosowań w rozmaitych dyscyplinach. Ze względu na swoje właściwości, jest jednym z najbardziej atrakcyjnych metali w przemyśle, budownictwie, transporcie, a nawet w artykule codziennym użytku. W tym tekście opiszemy właściwości aluminium, strategie jego wytwórczości oraz przeróżne zastosowania. Aluminium jest trzecim zazwyczaj występującym pierwiastkiem chemicznym na Ziemi, po tlenie oraz krzemie. Jest metaliczny, srebrny, giętki i lekki, a równocześnie wyjątkowo wytrzymały. Jego masa wynosi coś koło tego jednej trzeciej masy stali, co czyni go imponującym do wyrobów lekkich oraz sztywnych konstrukcji.

Aluminium jest również niezwykle odporny na korozję, albowiem organizuje na osobistej nawierzchni warstwę tlenku, jaka chroni go przed dalszym utlenianiem – zobacz więcej na rodzaje stali. Sposób produkcji aluminium polega na ekstrakcji z boksydu glinu, czyli bauxitu. Boksyt glinu jest rozdrabniany, a po pewnym czasie przerabiany w celu pozyskania tlenku glinu, który jest następnie przetwarzany w aluminium. Bieg ten jest zagmatwany oraz wymaga kolosalnych nakładów energii, ale to właśnie dzięki temu aluminium jest dostępne w gigantycznej ilości i w przystępnej cenie.

Aluminium ma wiele zastosowań w rozmaitych dziedzinach. W przemyśle automobilowym jest użytkowane do produkcji ram samochodów, felg, karoserii, a nawet silników, ze względu na swoją lekkość i wytrzymałość. W przemyśle lotniczym aluminium jest potrzebne do konstruowania aeroplanów, ze względu na osobistą wytrzymałość i niską wagę.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
(Visited 7 times, 1 visits today)
Dodaj komentarz
To powinno ci się spodobać