Kto musi się postarać o zrobienie świadectwa energetycznego

Dobrze ocieplone budynki, posiadające szczelne okna, będą potrzebować znacznie mniej energii do grzania. Ma to nie tylko duży wpływ na płacone przez właściciela rachunki, lecz również i na kwestie wiążące się z ochroną środowiska. W przypadku budynków o kiepskiej izolacji trzeba będzie wydać nawet kilka razy więcej na węgiel, prąd czy gaz, co w ogólnym rozrachunku generuje ogromne koszty. Dlatego też kładzie się coraz większy nacisk na tę kwestię, zarówno jeżeli będzie chodziło o stawianie nowych budynków w odpowiednim standardzie jak też modernizację już stojących.

Od pewnego funkcjonuje również specjalny dokument poświadczający parametry energetyczne, znany także jako Świadectwo energetyczne Piła. W oparciu o przeprowadzony audyt określa się ogólne zapotrzebowanie budynku na energię konieczną chociażby do ogrzewania czy chłodzenia, ale też oświetlenia i przygotowania ciepłej wody.

Zakres wymagalności tego typu świadectw zmienia się co jakiś czas, aktualnie są one obowiązkowe przy wynajmie czy sprzedaży nieruchomości. Posiadanie takiego świadectwa pozwoli przyszłym wynajmującym czy właścicielom określić, jakie poniosą wydatki chociażby się wiążące z ogrzewaniem, ale też zaplanować ewentualne inwestycje. Dostarczenie świadectwa jest chociażby konieczne podczas podpisywania aktu notarialnego, a za zlekceważenie tego obowiązku przewidziane zostały kary. Wysokość tych kar wynieść może nawet do 5 tysięcy złotych, z tego też powodu jednak lepiej dopełnić ten obowiązek.

Szczególnie że ceny za Świadectwa energetyczne Siedlce są znacznie niższe niż wcześniej wspominane kary. Za sprawdzenie niedużego mieszkania zapłacić będzie trzeba powyżej trzystu złotych, a kwota dwóch tysięcy w zupełności starczy na wielorodzinny, większy budynek. Tego typu świadectwa wystawiane być mogą przez osoby posiadające stosowne uprawnienia, a ich ważność wynosi 10 lat. Może to jednak ulec zmianie w sytuacji, gdy w obiekcie przeprowadzono jakieś modernizacyjne prace wpływające na charakterystykę energetyczną.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
(Visited 4 times, 1 visits today)
Dodaj komentarz
To powinno ci się spodobać